Furniture

Marketing to nie wszystko! Konkurencja często gra nieczysto!

Nie ulega wątpliwości, że w dobie XXI wieku konkurencja jest zmorą wszystkich przedsiębiorców bez wyjątku. Każdy właściciel firmy, zwłaszcza mniejszy, lokalny przedsiębiorca musi całymi dniami myśleć, jak nie dać się zdominować, co może oznaczać koniec jego działalności, bankructwo i konieczność pracy na etacie. Każdy wie, jak konkurencja wpływa na przedsiębiorstwo. Wiele firm, zwłaszcza tych o mocnej pozycji na rynku, nie trzyma się zasad etyki, ponieważ strategie konkurencji wielokrotnie są nastawione na atak. Zresztą inni — poniekąd słusznie — nazwą to prawem rynku, gdzie słabsi nie mają racji bytu. Skoro tak, warto pozyskać wiedzę, jak pozbyć się konkurencji metodami znanymi tylko nielicznym, dobrze radzącym sobie przedsiębiorcom, liderom rynku.

Jak przejąć klienta konkurencji?

Doświadczonym i inteligentnym przedsiębiorcom nie trzeba przypominać, dlaczego konkurencja jest ważna. Jak się okazuje, to korzyść nie tylko dla konsumentów, którzy dzięki dużej rywalizacji między firmami z tej samej branży mogą liczyć na niższe ceny usług i produktów, nie tracąc nic na ich jakości. Właśnie ku polepszeniu jakości usług lub produktów zmierza rozsądny przedsiębiorca, jeżeli przyjdzie mu walczyć z konkurencją. Wskutek tego udaje mu się zatrzymać swoich, a przy tym pozyskać przynajmniej część klientów konkurencji, co pozwala utrzymać się na rynku i realizować najważniejszy cel każdej firmy — maksymalizację zysków. Poza tym ważny jest marketing, a więc wszelkie kampanie reklamowe, podobnie jak pozycjonowanie strony. Tutaj również istotna jest strategia konkurencji.

To wszystko pomaga w przejęciu klienta konkurencji i zachowaniu przy sobie obecnych konsumentów. Niemniej jednak, poza tym pod uwagę należy brać inne działania, które na pierwszy rzut oka mogą zaskoczyć nieświadomych drugiego dna biznesu małych przedsiębiorców. W praktyce są nie tylko efektywne, ale i stosowane na szerokiej płaszczyźnie. Należy je traktować jako dodatkowe narzędzie biznesowe, które pomaga niezwykle skutecznie pozbyć się konkurencji monopolistycznej. O czym mowa? To działania mające na celu osłabienie pozycji rynkowej przeciwnika lub wyeliminowanie go, w tym przypadku z rynku. Jak zaszkodzić konkurencji i uzyskać nad nią przewagę na tyle dużą, aby zostać liderem rynku, a nawet samodzielnym podmiotem w branży?

Konkurencja — jak z nią walczyć na poważnie?

Każdy rozsądny przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, że nawet najmniejszy błąd może wyeliminować go z rynku. Dlatego to ciągła gra nerwów, zwłaszcza że konkurencja nie śpi i często, jeśli tylko ma okazję, robi wszystko, aby zaszkodzić firmom działającym w branży. Dla fachowców od niszczenia podmiotów gospodarczych możliwości na tej płaszczyźnie są duże. To działania skuteczne, polegające między innymi na dyskredytacji i oczernianiu firmy stanowiącej zagrożenie, zepsuciu renomy marki, wybranych produktów lub osób związanych z firmą, a także wiele innych działań powodujących koszty i straty. Oczywiście, prowadzone we własnym zakresie nie szkodzą na tyle, jak to możliwe przy zaangażowaniu do tego specjalistycznego zespołu, dla którego specjalizacją jest walka z konkurencją bez zahamowań.

Walka z konkurencją poprzez operacje dywersyjne czy czarny PR to przede wszystkim duża efektywność takich działań. Jeżeli ktoś zastanawia się, jak przeciwdziałać konkurencji, nie powinien tracić czasu i jak najszybciej zapoznać się z możliwościami w tym zakresie. Korzystając z fachowców w tej branży, masz pewność, że atakowany podmiot nie dowie się, kto go atakuje i nie będzie w stanie podważyć problemów, jakie zostaną wywołane w związku z jego działalnością, bo będą one skutecznie pozorowane na prawdziwe i przypadkowe. Możesz zlecić atak na kilka podmiotów jednocześnie czasami także w taki sposób, aby działania były pozorowane na działanie jakiegoś wskazanego przez ciebie podmiotu.

Przeciwdziałanie przez szkodzenie oponentom

Konkurencja i jej formy nie mają tu żadnego znaczenia. Jeżeli budżet jest odpowiedni, specjalistom od takich usług udaje się zniszczyć każdego oponenta na rynku. Czasami dodatkowo atakowane są osoby decyzyjne typu prezes, właściciel czy dyrektor. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wszelkiego rodzaju afery ciągną się za takimi osobami przez lata. Większość nie potrafi sobie z tym poradzić, zwłaszcza że jedna kompromitacja ujawnia kolejną. Nic dziwnego, że takie osoby nie są w stanie skupić się na swoich zadaniach i popełniają wiele błędów.

Inna forma ataku to skupienie się na produktach lub usługach, które należy zdyskredytować w oczach klienta. Jeżeli z punktu widzenia konsumentów zostaną one uznane za produkty niskiej jakości lub niebezpieczne, wielu klientów z nich zrezygnuje, a to duża szansa na ich przejęcie. Korzystanie z tego rozwiązania oznacza, że konkurencja i konkurencyjność przedsiębiorstw nie stanowi żadnego problemu. Cel działań jest bowiem zawsze taki sam — atak i zniszczenie oponenta.

Dywersja — skuteczna bez względu na rodzaje konkurencji

Wszystkie tego typu działania zaliczają się do dywersji, a to tylko część możliwości oferowanych przez podmioty zajmujące się niszczeniem konkurencji. Co ważne, profesjonalne firmy dywersyjne potrafią pokierować w taki sposób, aby również klient był anonimowy, zaczynając od kontaktu, na płatnościach kończąc. Korzystanie z firm świadczących usługi tego typu jest więc dużą wartością dodaną dla firmy. Jeżeli przedsiębiorca nie wie, jak ominąć zakaz konkurencji, jak zniszczyć oponenta i pozyskać jego klientów, dywersja to najlepsza możliwa opcja, która pozwoli nie tylko utrzymać się na rynku, ale również rozwijać biznes węższy o oponentów z branży.

Oczywiście, nie wiedząc, jak obejść zakaz konkurencji i jej przewagę, w dalszym ciągu korzystać można i należy z dobrze znanych, mniej skutecznych metod z zakresu reklamy i marketingu. Dodatkowo warto wdrażać inne skuteczne metody walki z nieuczciwą — jak to bywa w zwyczaju — konkurencją, między innymi właśnie przez atak wymierzony w oponenta.